Dnia 30 stycznia 2023 roku Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce gościł J.E. Ambasadora Republiki Armenii w Polsce, pana Samvela Mkrtchiana, któremu towarzyszył konsul honorowy pan Hraczja Bojadżjan. J.E. Samvel Mkrtchian pełni funkcję ambasadora w Polsce od listopada 2018 roku. Wcześniej był m.in. dyrektorem Departamentu Kontroli Zbrojeń i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Armenii, szefem Misji Republiki Armenii przy NATO, a od 2016 do 2018 roku – ambasadorem Republiki Armenii w Libanie.

Więcej … Wizyta ambasadora Armenii Samvela Mkrtchiana

W ramach konsultacji z członkami Rady Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce 9 stycznia 2023 roku odbyło się w Krakowie spotkanie z panem Edwardem Mierem Jędrzejowiczem. Uczestniczył w nim także przewodniczący Rady, prof. Krzysztof Stopka. Tematem spotkania były aktualne sprawy Ośrodka. Dyrektor Ośrodka …

Więcej ... Spotkanie z p. Edwardem Mierem-Jędrzejowiczem, członkiem Rady Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską

W pierwszych dniach stycznia gościem Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską był prof. Claude Mutafian – członek Rady Ośrodka, wybitny historyk, armenista, a także kurator kilku wystaw poświęconych kulturze Armenii (m.in. w Bukareszcie, Paryżu i Los Angeles).

Do Krakowa profesor przyjechał w związku z promocją swojej nowej książki pt. Jérusalem et les Arméniens jusqu’à la conquête ottomane (1516) wydanej w Paryżu w 2022 roku. Na naszej stronie internetowej opublikowaliśmy jej recenzję, autorstwa prof. Andrzeja Pisowicza. (http://armenopolonia.pl/jerozolima-i-ormianie-do-podboju-osmanskiego-1516/?fbclid=IwAR2vsFwFPzuO8Sz0jXzyqKc_M72QeuO3UlED5qDESbW3xiQEVyOEr3C2eaI).

Więcej … Seminarium 7 stycznia 2023 roku – prelekcja profesora Claude’a Mutafiana

Na prośbę Krzysztofa Hliniaka z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego zamieszczamy jego apel o pomoc w realizacji badań dotyczących znaczenia tańca w poczuciu tożsamości Ormian polskich zamieszkujących Kraków i województwo małopolskie. Mgr Hliniak poszukuje osób, z którymi mógłby porozmawiać (na żywo, on-line lub telefonicznie), na ten temat. Nie muszą to być osoby, które tańczą lub tańczyły. Autor badania ma świadomość, że w trakcie kilkusetletniej obecności w Polsce taneczne dziedzictwo przyniesione z miejsc pochodzenia zanikło. Interesuje go jednak punkt widzenia Ormian polskich na to zagadnienie, tym bardziej, że szczególnie po 1989 roku mają oni możliwość poznawania tańca ormiańskiego przez kontakt z Ormianami, którzy przybyli do Polski z obecnej Armenii. Częścią badań jest ankieta badawcza, która znajduje się pod linkiem https://forms.gle/yktMiVUtcRFVVrmE8

Poniżej zamieszczamy szerszą informację o projekcie, przesłaną przez autora.

Więcej … Taniec a tożsamość Ormian polskich

Dnia 7 stycznia 2023 roku Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską gościł będzie wybitnego badacza kultury ormiańskiej, profesora Claude’a Mutafiana z Paryża, członka Rady Ośrodka. Jego ostatnia praca – bogato ilustrowana monografia pt. Jérusalem et les Arméniens jusqu’à la conquête ottomane (1516) ukazała się w paryskim wydawnictwie Les Belles Lettres w roku 2022. Będzie ona kanwą odczytu, jaki profesor Mutafian wygłosi w Polskiej Akademii Umiejętności (sala im. prof. Karoliny Lanckorońskiej) 7 stycznia 2023 roku o godzinie 13. Zapraszamy.

Poniżej zamieszczamy recenzję wspomnianej pracy, którą przygotował prof. Andrzej Pisowicz.

Więcej … Jerozolima i Ormianie do podboju osmańskiego (1516)

W krakowskim wydawnictwie Księgarnia Akademicka (publishing@akademicka.pl) ukazała się w 2022 roku kolejna ważna praca dotycząca Ormian pokuckich, zwłaszcza mieszkańców miasta Stanisławowa. Jej autorką jest Monika Agopsowicz, badaczka związana z Fundacją Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie, a jednocześnie członek Rady naszego Ośrodka. Książka swym tytułem, Kresowego Pokucia początek. Ormianie, nawiązuje do poprzedniej publikacji tego samego autorstwa pod tytułem Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska (2014).

Więcej … Nowa praca o Ormianach na Pokuciu

Back to top