Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską zaprosił liderów mniejszości ormiańskiej oraz badaczy problematyki ormiańskiej na spotkanie poświęcone współczesnej sytuacji Ormian w Polsce. 10 lutego 2024 roku zgromadziło się w Sali im. Karoliny Lanckorońskiej w Polskiej Akademii Umiejętności, oraz połączyło on-line, ponad pół setki osób zainteresowanych tym tematem.

Spotkanie rozpoczęła prelekcja dr. hab. Renaty Król-Mazur (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego) na temat ostatniego spisu powszechnego w Polsce (2021) i jego rezultatów w zakresie stosunków narodowościowych. Profesor Król-Mazur obszernie przedstawiła historię i metodologię spisów powszechnych, przeprowadzanych po upadku komunizmu, porównała ich wyniki odnośnie Ormian jako grupy narodowościowej, religijnej i językowej, a także ustosunkowała się do definicji tej mniejszości w świetle kontrowersji wywołanej przez rysujący się od lat podział na tzw. starych i nowych Ormian. Odwołując się do przepisów ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku, wykazała, że każdy obywatel polski, poczuwający się do tożsamości ormiańskiej, bez względu na to, kiedy on lub jego przodkowie przybyli na obecne terytorium Polski, przynależy do tej mniejszości.

Dyskusja, która zrodziła się po prelekcji, dotyczyła zarówno zagadnień w niej poruszanych, jak też spraw bieżących, potrzeb mniejszości ormiańskiej, współpracy pomiędzy jej organizacjami i prasą, osiągnieć i problemów w zakresie integrowania środowiska i reprezentacji jego interesów, a także informowania społeczeństwa polskiego o kulturze ormiańskiej, o sytuacji Armenii i Ormianach polskich.

Back to top