Akademia Dziedzictwa Kresów jest społecznym towarzystwem naukowym, które zawiązało się w Krasiczynie w 2017 roku. Jego działalność odwołuje się do takich pojęć jak kultura pamięci i academia pro publico bono. Akademia nawiązuje do tradycji pracy organicznej, wywodzącej się jeszcze z czasów, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Stara się współtworzyć polską strategię dziedzictwa Kresów, zwłaszcza strategię Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Kresy rozumiane są tu nie tyle jako przestrzeń geograficzna, lecz bardziej jako dziedzictwo duchowe i cywilizacyjne wspólne dla wszystkich narodów zamieszkujących ziemie dawnej Rzeczypospolitej polsko-litewskiej.

Wizyta w Ośrodku odbyła się w ramach cyklu seminaryjnego Akademii i spowodowana była wspólnym dla obu naszych instytucji zainteresowaniem dziedzictwem polskich Ormian. Społeczność ormiańska przez wieki współtworzyła kulturę kresową, a dziś jej członkowie czynnie uczestniczą w przechowywaniu i dokumentowaniu pamięci po niej. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania wystawy w Collegium Maius, poświęconej historii konwentu ormiańskich benedyktynek we Lwowie. Po wystawie oprowadzali: Krzysztof Stopka, dyrektor  Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Andrzej A. Zięba, dyrektor Ośrodka i prof. Andrzej Pisowicz. Następnie uczestnicy seminarium udali się do siedziby Ośrodka, gdzie zapoznali się z jego działalnością w zakresie badań armenologicznych oraz upowszechnianiu wiedzy o historii i kulturze Ormian polskich.

W spotkaniu uczestniczyli: prof. Antoni Zdzisław Kamiński (Polska Akademia Nauk, socjolog, obecnie członek Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Prezydencie RP), dr Leopold Zgoda (nauczyciel akademicki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), Waldemar Rataj (Kolegium Wigierskie, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej), Andrzej Madej (prezes Stowarzyszenia 10 Czerwca), Mieczysław Kazimierz Czytajło (dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza”), Mariusz Graniczka (dyrektor XLIV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie), Beata Kowalska-Sionko (historyk) i Maciej Wojciechowski (Stanica Kresowa).

 

 

 

Foto: © Andrzej Głuc

Back to top