Od chwili swego powstania OBKOP stara się zbudować bibliotekę armenologiczną do użytku badaczy polskich. Do tej pory taka biblioteka w Polsce nie istniała, a jej powstanie ma znaczenie dla rozwoju badań armenologicznych. Nasza inicjatywa spotkała się z poparciem osób prywatnych. Wystosowaliśmy też apel do organizacji ormiańskich w Polsce o przekazanie dubletów lub oddanie w depozyt księgozbiorów, które w Ośrodku mogłyby spełniać swe statutowe zadania, czyli być przydatne społecznie. Apel spotkał się z obojętnością, w niektórych wypadkach wręcz z wrogością. Tym bardziej doceniamy szczodry dar dr Ani Bournoutian z New Jersey w Stanach Zjednoczonych, która jest historykiem badającym dzieje katolicyzmu w Armenii i żoną prof. George’a Bournoutiana, wybitnego badacza-armenisty, znawcy dziejów Ormian w Karabachu i Iranie, zmarłego w sierpniu 2021 roku. Dar jest efektem starań pracownika naszego Ośrodka, dr. Jakuba Osieckiego. Serdecznie dziękujemy.

Na początku listopada dr Osiecki przebywał w Stanach Zjednoczonych i spotkał się z dr Ani Bournoutian. W wyniku rozmów ustalono, że zbiory biblioteczne profesora zostaną przekazane dwom instytucjom, to jest National Association for Armenian Studies and Research w Bostonie oraz Ośrodkowi Badań nad Kulturą Ormiańską w Krakowie. Uwzględnienie naszego Ośrodka zawdzięczamy szczególnym związkom prof. Bournoutiana z Polską. Urodził się on w Iranie, lecz miał polską matkę i jako dziecko pewien czas, tuż po drugiej wojnie światowej, spędził w Warszawie, w której odbudowie uczestniczył jego ormiański ojciec.

Przetransportowanie wszystkich książek do Polski zajmie kilka tygodni. Sukcesywnie będziemy je włączać do naszego katalogu bibliotecznego, dostępnego on-line: http://armenopolonia.pl/biblioteka-obkop/katalog/. Zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów na miejscu, w siedzibie OBKOP, w gmachu Polskiej Akademii Umiejętności (wejście od ul. Świętego Jana 22, p. 224).

Back to top