Tematem kolejnego seminarium OBKOP była sytuacja humanitarna w Arcachu (Górskim Karabachu). Problem ten zreferował p. Gor Ordyan ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, współuczestnik projektu badawczego, zrealizowanego przez zespół z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z antropologami ormiańskimi, oraz współautor publikacji elektronicznej, która jest jego efektem, pt. Ludność cywilna wobec wojny w Górskim Karabachu. Antropologia straty i cierpienia (wraz z prof. Adamem Pomiecińskim, dr. Aghasim Tadevosyanem i dr. Krzysztofem Fedorowiczem).

Prelegent przedstawił metodę i cel badań, które były prowadzone wśród Ormian nie uczestniczących wojskowo w ostatnim etapie wojny o Aracach, zarówno uchodźców mieszkających obecnie w Armenii, jak też osób pozostających w ojczystym regionie. Rezultaty projektu zostały obszernie udokumentowane w postaci wywiadów zrealizowanych w językach ormiańskim i rosyjskim. Prelegent mówił o tragicznych okolicznościach, które towarzyszą życiu obu grup respondentów i stanowiły kontekst wywiadów (wykorzenienie, ubóstwo, depresja psychiczna). Bez względu na wiek, płeć, status społeczny i edukacyjny w wywiadach tych dominowały dojmujące odczucia utraty własnego miejsca (domu, rodziny, pracy, dorobku życiowego, ojczyzny) i cierpienia (konsekwencje wydarzeń wywołanych przez zbrojną agresję: masowe bombardowanie celów cywilnych, śmierć bliskich, zagrożenie życia, prześladowania, zabór większości terytorium i blokada reszty).

Gor Ordyan jest absolwentem antropologii na Państwowym Uniwersytecie Erywańskim (Wydział Historyczny, Katedra Kulturologii). Poza współpracą naukową z ośrodkiem poznańskim był też jako przedstawiciel fundacji Business Armenia i Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w Łodzi zaangażowany w przedsięwzięcia promujące współpracę ekonomiczną Armenii z Polską. Jest autorem lub współautorem publikacji na temat konfliktu w Górskim Karabachu, sytuacji na Południowym Kaukazie po upadku Związku Sowieckiego i formowania się grup anarchistycznych w Armenii.

Back to top