Ostatnie w roku 2022 seminarium Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską poświęcone było postaci Dawida Abrahamowicza (1841-1926), najwybitniejszego polityka galicyjskiego wywodzącego się z Ormian polskich. Odczyt na jego temat przedstawił prof. Damian Szymczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wytrawny badacz dziejów Galicji i Wielkopolski w wieku XIX i początkach XX, autor m. in. studium rywalizacji niemiecko-austrowęgierskiej w kontekście odbudowy państwa polskiego oraz monografii ministerstwa do spraw Galicji w rządzie austriackim (które Abrahamowicz, obok kilku jeszcze innych stanowisk, sprawował).

Omawiając dorobek historiograficzny odnoszący się do Abrahamowicza, prof. Szymczak zasygnalizował problem braku spuścizny osobistej po nim, choć polityk o tym wymiarze, co on (parlamentarzysta galicyjski, austriacki i polski, wiceprezydent wiedeńskiej Rady Państwa i prezes Koła Polskiego w tejże Radzie, minister, działacz samorządowy i gospodarczy), zgromadzić musiał zapewne obszerne archiwum. Na tle biografii Abrahamowicza prelegent przedstawił jego dokonania polityczne, scharakteryzował poglądy i rolę odegraną w monarchii austrowęgierskiej oraz w Polsce odrodzonej, poruszył też kwestie jego udziału w powstaniu styczniowym, pozycji w stronnictwie podolaków, związków ze społecznością ormiańską, stosunku do konserwatyzmu, socjalizmu i narodowej demokracji, a także działalność charytatywną i fundacyjną.

Wstępną wersję biografii politycznej Abrahamowicza, nad którą prof. Szymczak obecnie pracuje, stanowi jego artykuł pt. Między Wiedniem, Lwowem a Siemianówką. Dawid Abrahamowicz w życiu polityczno-społecznym Galicji i monarchii habsburskiej, zamieszczony w zbiorze Znani i nieznani dziewiętnastowiecznego Lwowa. Studia i materiały (t. 4, red. L. Michalska-Bracha, M. Przeniosło, Kielce 2014).

Back to top