Dnia 14 maja 2021 roku Towarzystwo Studiów Armenistycznych (Society for Armenian Studies, SAS), działające w Stanach Zjednoczonych Ameryki, zorganizowało uroczystość, której celem było uczczenie zasług naukowych prof. George’a Bournoutiana w dziedzinie armenistyki. Przewodniczył jej prezes SAS, prof. Bedross Der Matossian.

Prof. George Bournoutian, urodzony i wychowany w Isfahanie, jest synem Ormianina i Polki, która trafiła do Iranu wraz z armią gen. Władysława Andersa. Po drugiej wojnie światowej jako dziecko spędził w Polsce z rodzicami kilkanaście miesięcy. Jego ojciec pracował wówczas przy odbudowie zniszczonej przez Niemców Warszawy. Po powrocie do Iranu rodzina Bournoutianów nadal podtrzymywała kontakty z kulturą polską. Mały George uczęszczał na wieczorki dla dzieci z rodzin mieszanych, urządzane przez ambasadę polską, a jego ojciec, wydawca publikacji ormiańskojęzycznych, zasilał nimi Ormian w Polsce, wtedy znajdującej się pod rządami komunistów. Z uwagi na „zimną wojnę” planu studiów w Warszawie nie udało się zrealizować. Po zdobyciu wykształcenia wyższego w Stanach Zjednoczonych George Bournoutian osiadł tam na stałe. Wykładał historię Iranu na University of California w Los Angelos, historię Armenii na Columbia University, Tufts University, New York University, Rutgers University, University of Connecticut, Ramapo College i Glendale Community College oraz historię Rosji i Związku Sowieckiego w Iona College. Jest autorem ponad trzydziestu książek naukowych, poświęconych historii Armenii, Iranu i Kaukazu. Jego prace zostały przetłumaczone na wiele języków: ormiański, perski, turecki, polski, japoński, hiszpański i arabski. Jest również jednym z czterdziestu redaktorów Encyclopaedia Iranica. W ostatnich latach prof. Bournoutian wspierał ideę utworzenia Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Przyjął też zaproszenie prezesa Polskiej Akademii Umiejętności, prof. Jana Ostrowskiego, do zasiadania w Radzie Ośrodka.

 

W uroczystości on-line, przygotowanej przez SAS wzięli udział m. in. prof. Sebouh Aslanian (UCLA), dr Asya Darbinyan (Clark University) oraz prof. Stephen Badalyan Riegg (Texas A&M University). Uczeni ci przedstawili wkład prof. Bournoutiana w studia armenistyczne, iranistykę i rosjoznawstwo. Prof. Aslanian omówił osiągnięcia prof. Bournoutiana w dziedzinie nowożytnej historii Armenii. Podkreślił znaczenie przekładów na język angielski wraz z komentarzami ważnych źródeł do dziejów ormiańskich,dzieł Symeona Lehacego (tj. z Polski), Arakela z Tebryzu i katolikosa Symeona Erewancego (tj. z Erywania), oraz wyboru dokumentów dotyczących polityki Rosji wobec Armenii. Dr Darbinyan podkreśliła zasługi prof. Bournoutiana w poznaniu politycznych i społeczno-ekonomicznych procesów na Zakaukaziu, zwłaszcza we wschodniej Armenii w ostatnich dziesięcioleciach panowania perskiego i w chanacie erywańskim (przełom XVIII i XIX w.). Z kolei prof. Badalyan Riegg mówił o znaczeniu badań prof. Bournoutiana nad historią rosyjskiego imperializmu w pierwszych dekadach XIX wieku. W szczególności skupił się na najnowszym dziele profesora pt. From the Kur to Aras: a military history of Russia’s move to the South Caucasus and the first Russo-Iranian war (2020). Prezentację dorobku profesora dopełnił prezes Der Matossian, przypominając, że był on jednym z najbardziej kompetentnych polemistów, zwalczających rewizjonistyczną pseudo-historiografię azerską, fałszującą historię Arcachu na obszarze nauki zachodniej.

 

Odpowiadając na te wystąpienia prof. Bournoutian powiedział, że nie tylko jest niezwykle zaszczycony otrzymaniem nagrody SAS, bo „docenienie przez rówieśników to najlepsza satysfakcja, na jaką można liczyć”, ale też cieszy się widząc, że wyrosło nowe pokolenie armenistów, dysponujące dorobkiem poprzedników i go znacząco ulepszające. „Śpię dobrze, wiedząc, że pochodnia jest w dobrych rękach” – powiedział.

 

Back to top