Na prośbę Krzysztofa Hliniaka z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego zamieszczamy jego apel o pomoc w realizacji badań dotyczących znaczenia tańca w poczuciu tożsamości Ormian polskich zamieszkujących Kraków i województwo małopolskie. Mgr Hliniak poszukuje osób, z którymi mógłby porozmawiać (na żywo, on-line lub telefonicznie), na ten temat. Nie muszą to być osoby, które tańczą lub tańczyły. Autor badania ma świadomość, że w trakcie kilkusetletniej obecności w Polsce taneczne dziedzictwo przyniesione z miejsc pochodzenia zanikło. Interesuje go jednak punkt widzenia Ormian polskich na to zagadnienie, tym bardziej, że szczególnie po 1989 roku mają oni możliwość poznawania tańca ormiańskiego przez kontakt z Ormianami, którzy przybyli do Polski z obecnej Armenii. Częścią badań jest ankieta badawcza, która znajduje się pod linkiem https://forms.gle/yktMiVUtcRFVVrmE8

Poniżej zamieszczamy szerszą informację o projekcie, przesłaną przez autora.

 

Taniec jako element dziedzictwa mniejszości etnicznych i narodowych

Szanowni Państwo, zapraszam do udziału w badaniu dotyczącym miejsca tańca w poczuciu tożsamości mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie i województwie małopolskim.

Ankieta jest częścią badań do pracy doktorskiej na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego pod tytułem „Taniec jako część niematerialnego dziedzictwa kulturowego wybranych grup narodowych i etnicznych zamieszkujących Kraków i województwo małopolskie”. Opiekunem naukowym pracy jest dr hab. Tomasz Nowak (Uniwersytet Warszawski).

Celem badania jest określenie miejsca tańca i dziedzictwa tanecznego w poczuciu tożsamości mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących województwo małopolskie w szerszym kontekście społecznym, kulturowym, etnicznym i demograficznym.

Ankieta adresowana jest do osób identyfikujących się jako przynależne do mniejszości łemkowskiej, ormiańskiej, romskiej, słowackiej, ukraińskiej, żydowskiej, które zamieszkują obszar województwa małopolskiego od pokoleń, jak i przedstawicieli/ek tych mniejszości, którzy/e przybyli do niego w ostatnim czasie. Badanie skierowane jest do wszystkich, nie tylko osób, które tańczą lub tańczyły, i do wszystkich grup wiekowych w danej społeczności.

Ankieta ma charakter anonimowy. Wszelkie odpowiedzi będą traktowane jako ściśle poufne. Uzyskane informacje posłużą do przygotowania zbiorczych zestawień statystycznych i analiz jakościowych i będą przetwarzane wyłącznie w celach naukowych.

Link do ankiety https://forms.gle/p7LdxpE7vresfBi19

mgr Krzysztof Hliniak

Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji

Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego

e-mail: krzysztof.hliniak@doctoral.uj.edu.pl

tel.: 888 734 924

Back to top